Post Author | 26.05.2023 | 2 min

יום האורבניזם – תכנון עירוני

'יום האורבניזם' או 'יום תכנון הערים הבינלאומי', מספק הזדמנות לנקודת מבט גלובלית על התכנון העירוני ונועד להעלות את המודעות לתכנון עירוני מיטבי לאוכלוסיית העולם המתרחבת וגדלה.

'יום האורבניזם' או 'יום תכנון הערים הבינלאומי', מספק הזדמנות לנקודת מבט גלובלית על התכנון העירוני ונועד להעלות את המודעות לתכנון עירוני מיטבי לאוכלוסיית העולם המתרחבת וגדלה.

תהליכי העיור המואצים ושינוי האקלים מציבים בפני מתכננים וקובעי מדיניות אתגרים מורכבים. כ-55 אחוזים מאוכלוסיית העולם מתגוררים כיום בערים. לפי תחזיות האו”ם, עד שנת 2050 יתווספו לעולם 2 מיליארד בני אדם, מרביתם יתגוררו בערים. מומחים בתחום מסכימים שציפוף הערים הקיימות הוא המהלך הידידותי ביותר לסביבה ולאנושות, תוך שימוש בטכנולוגיות עירוניות, שיהפכו למרכיב משמעותי בסביבות החיים שלנו ויכללו פיתוחים במערכות השונות (מזון, תנועה, בנייה, אקלים, תקשורת, חשמל, רובוטיקה, בינה מלאכותית ועוד) לקראת עתיד אופטימי, ירוק ודל פחמן.

ומה אצלנו בתדהר?

מחלקת התכנון האורבני, שקמה לפני שלוש שנים, מקדמת בימים אלו למעלה מ-40 תוכניות בינוי עיר (תב”עות), אשר מציירות וטוות את מרחבי המחייה של העתיד. נציגי כלל חוליות שרשרת הערך של הקבוצה, יחד עם מומחים מתחומים מגוונים, עוסקים היום בפיתוח ערי המחר, תוך שימת דגש על איכות המרחבים העתידיים, קיימות וסביבה בריאה ובטוחה לאוכלוסיות מגוונות.

כמי שלוקחת חלק בתעשיית הבנייה תדהר לקחה על עצמה להפחית את ההשפעה השלילית על הסביבה בתהליך הבנייה באמצעות ייצור מראש במפעלים במקום בשטח, צמצום הבזבוז ואימוץ מתודות תכנון ומערכות טכניות המאפשרות זאת. תדהר שואפת להפוך את ההשפעה השלילית על הסביבה להשפעה מאופסת ואפילו חיובית באמצעות בנייה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של בנייה ירוקה.

ככה זה נראה בשטח, בפרויקטים שלנו –

עליית הנוער, גבעתיים:

התכנית מציעה התחדשות עירונית במתחם משמעותי המצוי ביעוד בתי מלאכה בשכונת מגורים קיימת.
התכנית מציעה עירוב שימושים של מגורים, מסחר ותעסוקה תוך הרחבת רח’ עליית הנוער וכן שטח למבנה ציבור וזיקות הנאה המייצרות קישוריות רגלית בין רח’ עליית הנוער לשכ’ המגורים – רח’ הוורדים.
בניין המשרדים ובניין המגורים הינם בני 40 קומות מעל מפלס הכניסה הקובעת ובמבנה לכיוון רח’ התעש מוצע מסחר בקומת הקרקע ומעל: 11 קומות מגורים + קומת מגורים חלקית.

Beyond , גבעתיים:

בפריים לוקיישן של גוש דן, במשולש הגבולות של תל אביב, גבעתיים ורמת גן, סמוך לנתיבי איילון ולתחנת הרכבת סבידור מרכז, מקימות בימים אלה קבוצות תדהר ויוניון את “מרכז העסקים החדש של מטרופולין דן”. פרויקט BEYOND עתיד לכלול שני מגדלים המגדירים מחדש את קו הרקיע של אזור המרכז. האחד הוא מגדל משרדים בן 73 קומות המתנשא לגובה של 320 מטר. השני הוא מגדל מגורים בן 42 קומות המתנשא לגובה של כ-200 מטר, שבכולו דירות המיועדות להשכרה. עבור תדהר, זהו אחד הפרויקטים הגדולים והמשמעותיים של הקבוצה מאז הקמתה בשנת 1993.

BEYOND הוא מתחם ראשון מסוגו בארץ, על פי מודל המתקיים בכמה מהערים הגדולות בעולם. מרחב עירוני שבו מתקיימת תחת אותה קורת גג רקמת חיים שלמה המשלבת מגורים, פנאי ותעסוקה לצד כל השירותים הקהילתיים. הרעיון הוא ליצור מעין ‘קיבוץ עירוני’, שבמרכזו רעיון השיתופיות המתבטא בחללים משותפים מסוגים שונים”. המתחם מתפרש על פני כ-66 דונם ועתיד לכלול מגדל משרדים ומגדל מגורים, שטחי ציבור ומסחר. מעל הקרקע ייבנה גשר להולכי רגל, שיחבר את הפרויקט למתחם הסיטי של גבעתיים. הגגות עתידים להיות ירוקים, עם פארק עילי רחב ידיים, שבו ישולבו לצד מתקני ספורט חיצוניים, גם חקלאות עירונית ומרחבי שהייה מוצלים.

מתחם האטד, ת”א:

התכנית מציעה פיתוח והתחדשות עירונית לאורך דרך יפו ומרחב המסילה, תוך מיצוי יתרונות מיקום בקרבה למערכת הסעת המונים.
זאת ע”י קביעת הוראות לשימור מבנים טמפלרים וחומה היסטורית לאורך פארק המסילה והקמת מגדל בן 40 קומות בעירוב שימושים למגורים, מסחר ותעסוקה.
בנוסף לעיל, קובעת התכנית הפקעות לטובת הרחבת דרך יפו ורחוב פינס ומגרש ציבורי ביעוד מעורב לשטחים פתוחים ושטח למבני ציבור.

יום אורבניזם שמח!

*המידע בכתבה הינה כללית בלבד ואינה מהווה התחייבות ו/או ייעוץ כלשהו או תחליף לייעוץ אחר. רק הסכם חתום כדין יחייב את החברה. ט.ל.ח.