ישראל אייזנר, מתאם תכנון ושירות ללקוח | 26.05.2023 | 2 דקות

המומחים מסבירים: תכנון ועיצוב מטבח למתחילים

איזה שאלות כדאי לשאול לפני שמתכננים מטבח חדש? מה הדגשים החשובים? איזה חומרים קיימים בשוק ומה היתרונות והחסרונות שלהם. לפני שמתכננים את מרכז הבית, כדאי לשים לב למספר דברים. על כך במאמרו של ישראל אייזנר, מתאם תכנון ושירות ללקוח.

המטבח – הלב הפועם של הבית, המקום בו אנו מבלים את מספר השעות הרב ביותר ומבצעים בו, בין היתר, אפייה, בישול, אכילה אירוח ובילוי משפחתי. איך ניגשים בכלל לתכנון מטבח? על מה צריך לשים דגש ומה ההבדלים בין המשטחים השונים? המומחים של תדהר כאן להסביר.

לא סתם המטבח זכה לכינוי “לב הבית” ולא בכדי הוא המקום שבו רובנו משקיעים. לרוב, המטבחים הסטנדרטיים שמקבלים כחלק מהמפרט כאשר קונים דירה בתדהר, כוללים ארונות תחתונים עם מקום ייעודי למדיח אינטגרלי, יחידת ארון בילט אין גבוהה (עם מקום למיקרוגל) או יחידה זהה נמוכה, ומספר ארונות עליונים או קלאפות.

חשוב לנו שהלקוחות יהיו מרוצים וירגישו שהמטבח תואם לצרכים, לסגנון החיים ולרצונות שלהם. אם לא תמצאו את הפתרון שנכון עבורכם במסגרת האפשרויות שמוצגות בפניכם, נוכל לנסות למצוא ביחד את מה שמתאים לכם.

על מה כדאי לחשוב לפני פגישה בנושא

מטבח הוא מיני-מפעל והאלמנטים בו צריכים להיות ממוקמים בסדר הנכון ולעבוד כמו שצריך. על מנת להתאים את המטבח לבית, יש לשאול מספר שאלות מקדימות:כמה המטבח פעיל? האם מבשלים בו מדי יום? כמה אנשים עובדים במטבח בו זמנית ובכלל, כמה אנשים נמצאים בו בכל זמן נתון? האם אנו מארחים ובאיזו תדירות?

נקפיד על דברים בסיסיים חשובים: תכנון משטחי עבודה נוחים ליד הכיריים, מיקום התנור, המקרר והכיור, התאמת יחידת בילט אין לתנור ולמיקרוגל. חשוב לדאוג למספיק מקומות אחסון ולוודא מה מיקומו של כל פרט ואלמנט. בנוסף, חשוב לבחון האם יש על השיש מכשירים קבועים (כמו בר מים), האם יש מכשירי עבודה נוספים שצריך לאחסן (מיקסר למשל) ומהם כיווני פתיחת הארונות העליונים.

צריך לזכור שהוספת אי למטבח תלויה בגודלו של המרחב ובגודלה של הדירה. לפעמים כדאי לוותר על האי, גם אם מדובר בחלום שלכם, מכיוון שהוא עלול לגרום לתחושה של מחנק ולפגוע באפשרויות התנועה במטבח ובדירה. הכל תלוי כמובן בתכנון הכולל. במידה ובחרתם בהקמה של אי במטבח, בדקו – האם הישיבה הגבוהה נוחה לכם? האם נוח לילדים לטפס ולרדת?

תהליך תכנון המטבח

התהליך כולל פגישה אצלנו ופגישה בחברת המטבחים שעובדת אתנו בפרויקט, וביחד נגיע לתוצאה הטובה ביותר. בחברת המטבחים תתמקדו בתכנון הפונקציונלי ובעיצוב, ובפגישה אצלנו נעבוד על השילוב והתיאום בין כל המערכות שנמצאות באזור עד ליצירת חלל אחד מושלם.

חומרים – יתרונות וחסרונות

באופן מסורתי, חומר הגלם הנפוץ ביותר לארונות המטבח בישראל הוא עץ סנדוויץ’, או בשמו המקורי לביד. הוא מורכב משכבות של גיליונות עץ דקים המודבקים אחד על השני, מה שמקנה לו עמידות גבוהה. את הציפוי ללוחות העץ אפשר לבחור ממגוון של חומרים שקיימים היום בשוק, וזוהי דרך טובה לשדרוג המראה של המטבח החדש.

מטבח פורמייקה: בעל עמידות ועמידה בתקציב. הפורמייקה קלה לניקוי וזמינה במגוון טקסטורות חדשות. היא עמידה במיוחד, אך לא ניתן להרכיב עליה מסגרת.

מטבח אפוקסי: גמישות בעיצוב – ניתן להזמין דלתות בכל עיצוב שתרצו. מטבח אפוקסי נחשב ליקר ורגיש לחומרי ניקוי. לדעתינו, מדובר בחומר הכי פחות עמיד.

מטבח מעץ מלא – לאחרונה עץ מלא חוזר להיות מבוקש, והוא מאפשר מגוון רחב של עיצובים. שימוש בעץ מלא מקנה אופי חמים לבית. הוא די עמיד, אך רגיש לשריטות ודורש תחזוקה רבה.

מטבח פורניר – חלופה זולה יחסית לעץ המלא. קיים מגוון גדול של סוגים הניתנים ליישום. גמר פורניר אפשרי רק במקרה של דלתות חלקות. שימוש בפורניר מאפשר טשטוש של שריטות או מכות, אך נדרשת תחזוקה גבוהה.

מטבח פולימר – שימוש בפולימר מציע מגוון עשיר של אפשרויות עיצוב ברמת מחיר ריאלית. הוא בעל עמידות גבוהה, קשה לראות עליו כתמים בדגמים מסוימים אך בהשוואה לפורמייקה, הוא רגיש לשריטות.

מטבח זכוכית – מומלץ לעיצוב נקי וחלק, מתאים לסגנון מודרני. בדלת זכוכית ניתן לשלב הדפסים, ודוגמאות מוכנות. העלות יקרה יחסית. למרות עמידות בפני מכות, ניתן לראות על הזכוכית די בקלות טביעות אצבע וכתמים.

משטח העבודה במטבח

משטח העבודה במטבח הוא חלק מרכזי בתכנון ועיצוב המטבח. בתדהר תוכלו לבחור לרוב במשטח קוורץ או לחלופין, במידה ותשדרגו – גרניט, דקטון, קוריאן ונירוסטה.

משטח על האי

משטח העבודה על האי זמין במגוון רב של חומרים, כולל שילוב ביניהם. כאשר האי אינו כולל כיריים או כיור ההתלבטות היא לרוב בין עץ, שיש או נירוסטה. כאשר האי כולל כיריים או כיור הבחירה היא לרוב בין שיש לנירוסטה.


המידע המובא להלן הינו מידע כללי בלבד לצרכי שיווק, אינו מהווה הצהרה ו/או התחייבות ו/או ייעוץ של קבוצת תדהר ו/או מי מטעמה ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או אחר. העושה שימוש במידע זה, עושה זאת על אחריותו בלבד. כל התכנים הכלולים בעמוד זאת, אין בהם משום המלצה או חוות דעת, ולא נועדו לספק אלא מידע כללי ושיווקי ואמצעי התרשמות בלבד. קבוצת תדהר ו/או מי מטעמה אינם ולא יהיו אחראיים למידע המובא להלן ו/או לנכונותו. בכל מקרה, העושה שימוש במידע ו/או המקבל החלטותיו על סמך המידע, עושה זאת על אחריותו בלבד, והוא מוותר על כל דרישה ו/או טענה ו/או תביעה כלפי קבוצת תדהר וכל מי מטעמה ו/או איזה מהחברות הקשורות אליה, בכל הקשור והכרוך בהסתמכות על המידע בחוברת זאת. ט.ל.ח.