לימור הולצמן אדטו, מתאמת תכנון ושירות ללקוח | 26.05.2023 | 2 min

המומחים מסבירים: איך לרצף את הבית ולהישאר בחיים

בחירת ריצוף לבית היא החלטה בעלת משמעות גדולה לעיצוב הבית ולחיים בו. על מה ממליצים המומחים של תדהר?

בחירת ריצוף לבית היא החלטה בעלת משמעות גדולה לעיצוב הבית ולחיים בו. על מה ממליצים המומחים של תדהר?

בחירת ריצוף לבית, יכולה להיות החלטה מבלבלת, שהופכת לקשה אף יותר כאשר ניצבים מול המבחר העצום של חומרים, גדלים וצבעים הקיימים באולמות התצוגה. השפע הקיים והאופנות המתחלפות יכולים לדחוף לבחירה שתהיה נועזת ומיוחדת, אך כזו שעשויה להימאס די מהר על בעלי הדירה. אז איך עושים את זה נכון?

מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים אריחים לריצוף?

1.החומר

החומר הפופולרי בריצוף בשנים האחרונות הוא גרניט פורצלן, חומר חזק ועמיד, שעוביו כ-1 ס”מ. בשוק קיים מגוון גדול של צבעים וטקסטורות – במראה חלק, מראה בטון חשוף, מראה של אריח מתקלף, ואפילו אריחים דמויי עץ. האריחים חזקים, לא משנים גוון ואין צורך בתחזוקה מיוחדת, גם כעבור שנים הם יראו בדיוק כמו ביום שבו התקינו אותם.

2. הגודל

בחירת גודל האריח תלויה בטעמו של בעל הדירה. אריחי גרניט פורצלן זמינים כיום במגוון גדלים, ובלוחות רחבים. בחירה באריח גדול תעניק מרחב אשליה של חלל רחב ופתוח, אבל היא תכלול עלויות יישום ושינוע נוספות. בנוסף, קיים פחת גדול באריחים ואלה דברים שחשוב לקחת בחשבון. עבור דירות למגורים אני ממליצה לבחור אריחים גדולים שיעניקו מראה יוקרתי ועכשווי, אך במידה. הגדלים המועדפים עליי הם 100/100 ס”מ או 120/120 ס”מ.

שימו לב לפריסת האריחים על גבי הרצפה: ככל שיהיו פחות חיתוכים, המראה המתקבל יהיה יפה יותר ולכן חשוב להתאים את נקודת ההתחלה של האריח בהשוואה לאריחים בגודל סטנדרטי (60/60, 80/80). כמו כן, יש לוודא כי האריחים עומדים בתקן העקמומיות. אצלנו בתדהר מקפידים לקבל אישור עקמומיות לאריחים גדולים ורחבים ולא מתפשרים על כך.

3. הצבע

בשנים האחרונות, מעצבי פנים רבים נוטים לבחור באריחים בפלטת הצבעים האפורה. גווני האפור משלבים בין חום לקור, משתלבים יפה עם כל צבע וחומר. והכי חשוב, הם פרקטיים לתחזוקה. יחד עם זאת, קיימים לקוחות שמעדיפים את סקלת הגוונים הבהירים ובעיקר בז’ או לבן.

אני ממליצה להגיע לאולמות התצוגה בשעות היום, כשעוד קיימת תאורה טבעית, ולא להסתמך על תאורה מטעה ולא ממוקדת. בחרו באריחים על-זמניים, בעלי גוון וטקסטורה שיכולים להתאים לכל סגנון עיצובי ולמספר שנים. כמו כן, העדיפו אריחים שלא דורשים הקפדה על תחזוקה וניקיון.

יש לוודא שבהזמנה כלולים כל המאפיינים של האריחים שהזמנו: גוון, דגם, סדרת הייצור ומידת הייצור. יהיה צורך בנתונים אלה במקרה שתידרש השלמת הזמנה בהמשך.

4. הגימור

אריחי גרניט פורצלן זמינים בשלוש רמות גימור:

גימור מבריק הוא בעל מראה שמזכיר שיש. מי שאוהב את מראה השיש היוקרתי ומעדיף אריחי גרניט פורצלן, יבחר בגימור המבריק. כדאי לדעת שהגלזורה של גימור מבריק פגיעה לשריטות וסופגת כתמים, ולכן יש להקפיד על תחזוקה וניקיון, בעיקר אם בחרתם בגוון בהיר.

גימור מט מבליט פחות לכלוך ועמיד יותר לשריטות, אך לעיתים הוא נראה פחות נקי, בעיקר אם בחרתם בגוונים כהים. הגימור המט רגיש במיוחד לאבק, ואם לא ניקיתם, יראו על הרצפה טביעות רגליים.

בין שתי האפשרויות האלה ניצב גימור לפטו, שהוא גימור חצי מבריק. הוא עמיד לשריטות אך עדיין מעניק את אפקט הברק למי שלא אוהב גימור מט, הוא פרקטי ונוח לתחזוקה.

5.רובה, לא רק למילוי

הרובה מיועדת לאטימה של הרווחים שנותרים בין האריחים (מישקים). קיימים סוגים רבים של רובה ומבחר לא קטן של גוונים. רובה באיכות גבוהה תחזיק מעמד שנים רבות. רובה אקרילית היא רובה על בסיס צמנטי (אבקה). לתשומת ליבכם, רובה בהירה משחירה עם הזמן, משום שהיא סופגת מים מלוכלכים במהלך שטיפת הרצפה. לכן, חשוב לבחור רובה בגוון אפור.

צילום: פרויקט גבעתיים מערב. התמונה הינה להמחשה בלבד, לצרכי שיווק והתרשמות בלבד, אינה מחייבת את קבוצת תדהר ו/או מי מטעמה.

6. פרקט

גם בקטגוריית הפרקטים זמינים לנו סוגים, צבעים ומחירים שונים. נכון להיום, רוב הלקוחות שלנו בוחרים באריחי גרניט פורצלן, אך כ-20% מלקוחותינו בוחרים בפרקט.אנו נתקלים בשני סוגי פרקט:

פרקט סינתטי (למינציה): עשוי מחומרים המדמים מראה טבעי של עץ. בשנים האחרונות, הפרקט הסינתטי עבר כברת דרך וכיום הוא איכותי ונראה ממש כמו “הדבר האמיתי”. הפרק הסינתטי בעל שכבת ציפוי הנותנת מענה בעמידות לשחיקה ושריטות ולכן אינו דורש תחזוקה, דוחה אבק, וניתן אפילו למצוא כאלה שעמידים לנוזלים.

פרקט עץ: בשונה מלמינציה, הוא עשוי מעץ בעל מראה חם וטיבעי. פרקט עץ יקר יותר מפרקט הלמינציה, פגיע ודורש תחזוקה. עם חלוף השנים גוון הפרקט משתנה, אך משתבח.

את הפרקט מניחים על תשתית מרוצפת ולכן יש להחליט לגביו עוד קודם לכן. במידה ותבחרו בפרקט, רצפת הדירה שלכם תרוצף תחילה באריחים זולים או באריחים סוג ב’ שיהוו בסיס, ורק עליהם יונח הפרקט. גובהו של פרקט עץ נע בין 15-20 מ”מ וגובה פרקט למינציה נע בין 10-12 מ”מ. יש לבחור את סוג הפרקט מראש ובכך להימנע מקיצור דלתות לצורך התאמת גובה, קפיצות גובה בין חללים ועוד.

המידע המובא להלן הינו מידע כללי בלבד לצרכי שיווק, אינו מהווה הצהרה ו/או התחייבות ו/או ייעוץ של קבוצת תדהר ו/או מי מטעמה ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או אחר. העושה שימוש במידע זה, עושה זאת על אחריותו בלבד. כל התכנים הכלולים בעמוד זאת, אין בהם משום המלצה או חוות דעת, ולא נועדו לספק אלא מידע כללי ושיווקי ואמצעי התרשמות בלבד. קבוצת תדהר ו/או מי מטעמה אינם ולא יהיו אחראיים למידע המובא להלן ו/או לנכונותו. בכל מקרה, העושה שימוש במידע ו/או המקבל החלטותיו על סמך המידע, עושה זאת על אחריותו בלבד, והוא מוותר על כל דרישה ו/או טענה ו/או תביעה כלפי קבוצת תדהר וכל מי מטעמה ו/או איזה מהחברות הקשורות אליה, בכל הקשור והכרוך בהסתמכות על המידע בחוברת זאת. ט.ל.ח.