| 22.06.2022 |

טיפים לשכנות טובה – כיצד ניצור אינטראקציה טובה עם השכנים

קשה להעריך כיצד תהיה מערכת היחסים עם השכנים בעת רכישת הדירה, אך בעזרת עזרה הדדית, שיח מכבד ויצירת קשרים אישיים נוכל ליצור שכנות טובה. קבלו מספר טיפים

קשה להעריך כיצד תהיה מערכת היחסים עם השכנים בעת רכישת הדירה, אך בעזרת עזרה הדדית, שיח מכבד ויצירת קשרים אישיים נוכל ליצור שכנות טובה. קבלו מספר טיפים.

בעבר בני האדם חיו בשבטים, בקבוצות קטנות אשר קיימו את עצמן ודאגו למזון, מחסה, אש וליתר צרכיהן הבסיסיים. מאז חלפו מהפכות חקלאיות ותעשייתיות, עברנו לגור בערים והתנתקנו במידה רבה מהסביבה שלנו. אנו חיים כיחידות משפחתיות קטנות, סגורות בדירות, כאשר כל יחידה כזו דואגת לעצמה. למרות זאת אנו עדיין יצורים חברתיים וזקוקים לשבט שלנו, גם אם לא כדי לספק צרכי מחייה בסיסיים אז כדי לבלות, לחלוק ולשתף. השבט העכשווי הזה מורכב ממספר מערכות יחסים, ביניהן המשפחה, החברים, הקולגות והשכנים שלנו.

בעוד שהמשפחה והחברים קרובים אלינו ברמה רגשית, לשכנים יש יתרון גדול שהוא הקרבה הפיזית. הם שם, לצידנו, ביום ובלילה, חולקים מגרש, חדר מדרגות, מעלית ומבנה. האינטראקציה איתם יומיומית וכאשר היא טובה ונעימה, כך גם איכות החיים שלנו. קשה מאוד להעריך כיצד תהיה מערכת היחסים עם השכנים בעת רכישת הדירה, אך בעזרת עזרה הדדית, שיח מכבד ויצירת קשרים אישיים נוכל לייצר קהילה קטנה וידידותית ממש מעבר לקיר.

התחשבות

רעשים של כלי עבודה, בעלי חיים, מוזיקה רועשת או ילדים צועקים אינם נעימים לאף אחד. הבסיס לשכנות טובה הוא התחשבות. עצרו רגע לפני שאתם מפעילים את המקדחה והסתכלו על השעון. השאירו מכתב על לוח המודעות בו אתם מתנצלים מראש על הרעש ממסיבת יום ההולדת של הילדים שתתקיים בשבת הקרובה. החליטו על שעות קבועות בהן ילדיכם מתאמנים על כלי הנגינה שלהם. הודיעו מראש על עבודות שיפוצים. אם אתם תנהגו כך, יש לקוות כי גם יתר השכנים יתחשבו בכם באותה מידה והאווירה בבניין תיטיב עם כולם.

עזרה הדדית

קיימים מקרים רבים בהם תזדקקו האחד לעזרת האחר – להשאיל כיסאות כשאתם מארחים, לתת כוס סוכר, להאכיל את החתול, להשקות האחד לשני את העציצים כשאתם בחופשה, לפתוח את הדלת לבעל מקצוע ועוד. כאשר מערכת היחסים טובה ומבוססת על קשר חברי והדדיות אז בקשת עזרה או טובה קטנה תלווה תמיד בכוונה אמיתית לעזור ברמת האפשר. העזרה הזו אמנם נקודתית אך מובילה לתחושת ביטחון, רוגע ושלווה בטווח הארוך.

קשרים חברתיים

רבים מאיתנו נזכרים בנוסטלגיה בימים שבהם כל ילדי השכונה היו נפגשים בפינת הרחוב כדי לשחק תופסת או מחבואים. כיום כנראה שהם ישחקו במשחקי טלוויזיה או מחשב, אבל תחושת הקהילתיות אליה כולנו מתגעגעים יכולה להיות דומה. חיוך קטן בחדר המדרגות, שאלה קטנה על היום שהיה בהמתנה למעלית או הצעה לעזור עם שקי הקניות יכולים לאט לאט להתפתח למערכת יחסים חברית, אשר תשפיע לטובה על חיי היומיום שלכם ושל בני משפחותיכם.

יש את הידידותיים שמתחברים בכל מקום לכל החיים, יש את המופנמים שמעדיפים להיות בקשר רק עם החברים הקרובים והוותיקים ויש את הנחמדים שבסדר עם כולם אבל שומרים על עצמם מקרבת יתר. לא משנה עם מי מהטיפוסים אתם מזדהים, שמירה על עקרונות היסוד הללו תסייע לכם להעלאת איכות החיים ושביעות הרצון הכללית.

*למען הסדר הטוב יובהר, כי האמור בכתבה זו הינו בגדר המלצה בלבד. האחריות לשימוש במוצרים כלשהם אשר ירכשו בעקבות המלצה זו מוטלת על הרוכש ועליו בלבד