| 21.06.2022 |

צבע – איך הוא משפיע עלינו וכיצד לשלבו בעיצוב

לבחירת צבע הדירה השפעה רבה על המראה של החלל, רמת התאורה והאווירה שתהיה בה. האם נבחר צבעי פסטל רכים או גוונים בוהקים וחזקים? האם נבחר בצבעים חמים או קרים?

לבחירת צבע הדירה השפעה רבה על המראה של החלל, רמת התאורה והאווירה שתהיה בה. האם נבחר צבעי פסטל רכים או גוונים בוהקים וחזקים? האם נבחר בצבעים חמים או קרים?

כאשר אנו בוחנים חלל, אחד האלמנטים הראשונים שנשים אליהם לב יהיה סקלת הצבעים שלו. האם נבחרו צבעי פסטל רכים או גוונים בוהקים וחזקים? האם הסקלה מונוכרומטית (כלומר שימוש במספר גוונים של אותו הצבע) או רבגונית? האם הצבעים חמים או קרים? התשובות לשאלות אלו ישפיעו על המראה של החלל אך גם על רמת התאורה, התחושות והאווירה שתהיה בו.

גם אם איננו מודעים לכך, צבעים משפיעים עלינו באופן פיזי ותחושתי. האופן שבו הצבעים נקלטים על ידי הגוף והמוח שלנו גורם לכך שהם משפיעים על מערכת העצבים ומובילים לשינויים פיזיים דוגמת עליית לחץ הדם והדופק. צבעים משפיעים גם על תפיסת המרחב שלנו, בחירה בצבע בגוון מסוים יכולה לגרום לחדר להיראות קטן או גדול יותר מגודלו הפיזי. כמו כן ניתן באמצעותם להדגיש אלמנטים בעלי חשיבות בחלל, כמו גם לטשטש אלמנטים פחות אסתטיים או ״לתקן״ פרופורציות כמו  א-סימטריה, חלל נמוך במיוחד ועוד. לצבעים גם משמעות סמלית עבורנו, המשתנה על פי התרבות שבה אנו חיים, למשל ירוק המזוהה עם צמחייה וטבע, כחול המזכיר לנו את הים או אדום המסמל רומנטיקה.

בבחירת פלטת הגוונים לעיצוב הבית יש להתייחס לכל הפרמטרים שהוזכרו ולקחת בחשבון כי צבעוניות שתתאים לחלל אחד לאו דווקא תהיה נכונה לחלל אחר, גם אם מדובר באותו בית. בכל חדר צריכות להתרחש פעילויות שונות, עלינו להגדירן היטב לפני בחירת הצבעים וגם לדמיין איזו אווירה אנו רוצים ליצור בכל מקום. בנוסף, עלינו לבחון את תכונותיו של כל מרחב – גודלו, גובהו, רמת התאורה שבו ואלמנטים מבניים שונים שנמצאים בו ולהחליט מהי האסטרטגיה הנכונה ביותר לשימוש בצבע בכל חלל וחלל.

קירות

צביעה של הקירות והתקרה יכולה לשנות מקצה לקצה את המראה, האווירה והסגנון של החדר. משום שזהו מרכיב נגיש באופן יחסי לאלמנטים וחומרים אחרים בעיצוב פנים, אפשר לרענן את צבעי הקירות מפעם לפעם ולהעז בבחירת הגוונים. יש להחליט קודם כל אילו קירות לצבוע ואילו להשאיר בגוון ניטרלי. נשתמש בצבע כאשר נרצה למשוך את המבט לכיוון מסוים, למשל לעבר קיר כוח, רהיט מיוחד או פריט בעל חשיבות. התייחסו גם לתקרה כקיר לכל דבר ועניין והחליטו האם להשאירה ניטרלית או לצבוע גם אותה בצבע מפתיע. בבחירת הגוון, קחו בחשבון כי גוונים חמים ״מקרבים״ את האלמנט הצבוע אלינו בעוד שגוונים קרים ״מרחיקים״ אותו מאיתנו. מכאן שאם ברצונכם לייצר תחושת גודל, עליכם לצבוע את הקיר בגוון קר. אם החלל שלכם מואר יחסית, אל תחששו משימוש בגוון כהה, שיסייע ביצירת תחושת גודל וטשטוש גבולות.

נגרות

פרטי נגרות, כמו ארונות, ספריות ושידות, מסייעים לנו לייצר בבית סגנון אישי וייחודי בזכות חופש כמעט בלתי מוגבל של גימורים, חומרים ופרטים. מדובר לרוב בפריטים בעלי נוכחות בחלל, כאלו שאנו משקיעים משאבים יחסית רבים בתכנונם, על מנת שיתאימו בדיוק לצרכינו ולממדי החלל. לכן בדרך כלל נרצה להדגישם ולמשוך לכיוונם את המבט. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות צבע, אשר יכול לבוא לידי ביטוי על הרהיט כולו או על חלקים ממנו. צביעה של רהיט גדול כמו ספריה, ארונות מטבח או ארון קיר דורשת התייחסות דומה לזו של צביעת קיר. לעומת זאת צביעה של אלמנט קטן יותר או של פיסה מתוך רהיט גדול מאפשרת לנו להעז עם גוונים מפתיעים או לייצר קומפוזיציה מעניינת בעזרת שילוב הרמוני של מספר צבעים

אקססוריז

כריות נוי, תמונות, גופי תאורה, שטיחים וחפצי נוי הם רק חלק מהדוגמאות שבעזרתם תוכלו להוסיף נגיעות צבע לחלל. מדובר באלמנטים קטנים יותר שניתן להחליף לעיתים יחסית קרובות וכך לייצר צבעוניות מקורית ללא חשש. שלבו מספר גוונים, טקסטורות והדפסים ליצירת עומק ושכבתיות בחלל. כדי לייצר מראה אקלקטי ומוצלח רצוי להעמיד את האלמנטים (או צילומים שלהם) זה לצד זה ולוודא כי השילוב מוצא חן בעיניכם. אם קיימים גוונים משמעותיים נוספים בחלל, למשל צבע קיר או חומר חיפוי, רצוי לקחת דוגמא של הצבע איתכם כאשר אתם מסתובבים בין אולמות התצוגה.

*למען הסדר הטוב יובהר, כי האמור בכתבה זו הינו בגדר המלצה בלבד. האחריות לשימוש במוצרים כלשהם אשר ירכשו בעקבות המלצה זו מוטלת על הרוכש ועליו בלבד